For like the 7th time this year, I'm at work after school minding my own business and an adorable 6th grader comes around to sell me stuff.

Was it a cookie this time? (Tangental Rant: WHY ARE WE PAYING 1 DOLLAR FOR 2 COOKIES?!! IT USED TO BE TWENTY FIVE CENTS EACH!) A brownie? Filipino lumpia (which had meat and still managed to be a dollar!)? Wontons? Soda?

Nope. Raffle tickets! Coming from a school system that was heavily Mormon, we had no raffles, but apparently it's the jam here. A dollar each! (How are these the same price as always?!)

Advertisement

Fingers crossed. The Jade Household may be getting another Soda Stream it doesn't use.